Nyt sataa laariin

Follow a Farmer - Agrisimola - S4E3

Kylvöistä ja hanhituhoista on selvitty ja sateiden ansiosta kasvustot näyttävät erinomaisilta.

Kylvöt onnistuivat ja Agrisimolan väkeä hymyilyttää sillä keväällä tulleiden sateiden ansiosta kasvustot näyttävät todella lupaavilta. Kevätviljat ovat orastuneet ja seuraavana toimenpiteenä on rikkakasviruiskutus, jonka yhteyteen suunnitellaan tautiaineen ja kasvunsääteen käyttöä yhdessä Hanneksen kanssa.

Vierailu ensimmäisessä jaksossa nähdyssä syysvehnäpellossa ei myöskään saa hymyä laantumaan. Taudit on saatu pidettyä aisoissa ja sopivalla lannoituksella kasvusto on saatu todella reheväksi ja elinvoimaiseksi. Nyt on tärkeää pitää kasvusto puhtaana, jotta saadaan satopotentiaali hyödynnettyä. "All in" John toteaa.

Rehunteon aika on aivan muutaman päivän päässä, ja käymmekin tarkastamassa miltä hanhien syömä pelto näyttää. 00:00 – Rehunteko lähestyy

  • 00:00 – Rehunteko lähestyy
  • 00:51 – Optimaaliset sateet
  • 01:24 – Hurja kauran oraat
  • 04:07 – Paluu syysvehnälohkolle
  • 05:57 – Syysvehnän kasvunsäätö
  • 07:27 - Nurmen sadon arviointi

Aiheeseen liittyvät kasvit

 Hannes Höykälä

Hannes Höykälä

BASF Oy

National Account Manager, Agricultural Solutions

Follow a Farmer 2024 - Uusi videosarja

Tapaa seitsemän maanviljelijää Tanskasta, Ruotsista ja Suomesta ja inspiroidu koko kauden 2024 ajan!

Lue lisää

Follow a Farmer 2023 - Uusi videosarja

Tapaa seitsemän maanviljelijää Tanskasta, Ruotsista ja Suomesta ja inspiroidu koko kauden 2023 ajan!

Lue lisää
Ylös